Acasa / stiri sport online / Tenis / Masculin / Un prim semn de revenire al lui Rafael Nadal

Un prim semn de revenire al lui Rafael Nadal

A treia victorie finala din 2015 a lui Rafael Nadal a venit saptamana trecuta, la turneul de la Hamburg, fanii ibericului sperand sa il vada cat mai curand in forma care l-a consacrat.

In prima runda, Nadal, favoritul principal al turneului, a trecut de conationalul sau Fernando Verdasco, jucator clasat pe 41. Dupa ce a pierdut primul set cu 3-6, Rafa le-a castigat pe urmatoarele doua cu un dublu 6-1. In optimi, ibericul a trecut de cehul Jiri Vesely in minimum de seturi, scor  6-4; 7-6. Nici in sferturi nu a avut emotii, impunandu-se in fata favoritului numarul 5, uruguayanul Pablo Cuevas, scor 6-3; 6-2. In semifinale victima a fost  italianul Andreas Seppi, cap de serie numarul 4, Nadal castigand cu 6-1; 6-2. In fine, ultimul act l-a pus fata in fata pe iberic cu un alt italian. Este vorba despre Fabio Fognini, favorit numarul 8, pe care l-a invins cu un dublu 7-5, partida durand doua ore si 35 minute.

Astfel, am avut ocazia sa vedem un prim semn de revenire al lui Rafael Nadal, care a urcat pe poozitia a opta ATP. Este adevarat, ibericul a mai castigat doua turnee in acest an, unul pe iarba si unul tot pe zgura, adversarii pe  care i-a invins fiind insa mai slabi decat in acest turneu de la Hamburg. Asteptam cu mare interes evolutia ibericului la ultimul Grand  Slam al anului.