Acasa / Sport / Handbal / Tineret, mândria țării

Tineret, mândria țării

Naționala masculină de handbal tineret a României (U21) s-a calificat la Campionatul Mondial 2015 din Brazilia. Tricolorii merg la un turneu final după o pauză de 10 ani.

În ultima partidă a turneului desfășurat la Pitești, handbaliștii tricolori au învins Slovenia, cu scorul de 27-26 (15-17).

În prima partidă a zilei, Croația a învins Bulgaria cu 41-27, astfel că românii aveau nevoie de victorie la orice scor împotriva Sloveniei, care nu mai avea nicio șansă de calificare.

România a deschis scorul rapid (min. 2), dar slovenii au revenit și au condus trei sferturi din meci. Oaspeții au condus cu 4-2 (5), 5-3 (9), 7-4 (12) sau 10-4 (16) și au menținut un avans de 3-4 goluri pe durata primei reprize, pe care au încheiat-o în avantaj, 17-15.

În repriza secundă, românii s-au apropiat la un singur gol, 18-19 (37) și au egalat cu un sfert de oră înainte de final (21-21), profitând de dubla inferioritate a slovenilor. Tricolorii au marcat patru goluri consecutive și au condus cu două goluri diferență, 23-21 (49). Slovenia a egalat la 23 (50) și a fost condusă din nou la două goluri, 23-25 (55).

Rotaru a dus din nou România în avantaj, 26-25, dar Janc a egalat cu 56 de secunde înainte de final. Rotaru a reușit golul victoriei, oaspeții ratând ultima aruncare a partidei.

România: Ionuţ Iancu – Ramon Şomlea (3 goluri), Gabriel Burlacu (1), Petru Stroe, Ionuţ Nistor (11), Nicolae Ungureanu, Dan Racoţea (3), Adrian Rotaru (4), Vlad Sâncelean, Roland Thalmaier, Andras Szasz (2), Nicuşor Negru (3).

Slovenia: Luka Groff (3), Blaz Janc (9), Rok Ovnicek (2), Matic Verdinek (2), Tilen Kodrin (5), Adam Bratkovic (5).

În primele două partide, România a învins Bulgaria cu 38-20 și a terminat la egalitate, 23-23, partida împotriva Croației.

România a câștigat grupa a 6-a, cu 5 puncte (golaveraj +19) urmată de Croația 5p (+17), Slovenia 2p și Bulgaria 0p.

Citeşte şi

Cupa Challenge: HC Odorhei - Benfica Lisabona 31-29

Cupa Challenge: HC Odorhei – Benfica Lisabona 31-29

Cupa Challenge: HC Odorhei – Benfica Lisabona 31-29 Handbal Club Odorheiu-Secuiesc a reuşit o victorie …