Acasa / stiri sport online / Sporturi / Rugby / Stejarii, ”altoiți” de ruși

Stejarii, ”altoiți” de ruși

Meci infernal pentru tricolori, azi, la Krasnodar, contra Rusiei, în Campionatul European de rugby. Deși au controlat prima repriză, 10-3, ”stejarii” au pierdut cu 13-16.

Cu multe probleme de lot – Macovei, ”transformerul” Vlaicu, Fercu – fractură la mână, Surugiu și Ionuț Dumitru, plus frații Ursache, care n-au putut veni din Franța – ”stejarii” au avut un meci mai greu de cât se așteptau și l-au scăpat din mână.

10-3 la pauză, cu un singur eseu, semnat de Vali Calafeteanu (foto, jos). De altfel, jucătorul Timișoarei a reușit foate punctele românești ale primei reprize, adăugând transformarea propriei încercări și o lovitură de pedeapsă.

10471431_10203889602860543_5152310776172925315_n
Repriza secundă a fost modestă, rușii reușindă să întoarcă soarta partidei. De la 10-3 pentru ai noștri, s-a făcut 16-10 pentru ”urși” (min. 75). Forcingul de final nu ne-a adus decât trei puncte și gazdele câștigă cu 16-13!

Meciul nu a putut fi văzut la TVR 1, din cauza unor probleme tehnice, nici pe rugbytv.ro!

Echipa de start României
1. Mihăiță Lazăr (Castres) – 41 selecții, debut: 2008-România-Cehia, CEN
2. Andrei Rădoi (Ealing Trailfinders) – 39 selecții, debut: 2008-România-Cehia, CEN
3. Horatiu Pungea (Lyon) – 23 selecții, debut: 2012-România-Japonia, Partida test
4. Valentin Popârlan (Timisoara) – 42 selecții, debut: 2007-România-Namibia, IRB Nations Cup
5. Marius Sârbe (Blagnac) – 35 selecții, debut: 2008-România-Cehia, CEN
6. Viorel Lucaci (Steaua) – 35 selecții, debut: 2009-România-Fiji, Partida test
7. Vlad Nistor (Castres) – 9 selecții, debut: 2013-România-Rusia, IRB Nations Cup
8. Stelian Burcea (Timișoara) – 46 selecții, debut: 2006-România-Franta, Partida test
9. Valentin Calafeteanu (Timișoara) – 67 selecții, debut: 2004-România-Japonia, Partida test
10.Danut Dumbrava (Steaua) – 65 selecții, debut: 2002-Țara Galilor-România, Partida test
11. Ionut Botezatu (Știinta Baia Mare) – 21 selecții, debut: 2009-Germania-România, CEN
12. Csaba Gal (Universitatea Cluj) – 77 selecții, debut: 2005-Irlanda-România,Partida test
13. Robert Dascălu (Steaua) – 48 selecții, debut: 2006-Ucraina-România,CEN
14. Adrian Apostol (Farul) – 13 selecții, debut: 2011-România-Namibia, IRB Nations Cup

6. Germania    0 puncte
NR – În paranteză sunt trecute punctele bonus, ofensiv și defensiv.

Un fost international galez a murit pe teren

Dupa ce saptamana trecuta, un jucator din campionatul Belgiei a murit dupa un infarct care …