Acasa / Sport / Sporturi / Volei

Volei

Zenit Kazan a castigat Liga Campionilor la volei masculin

Zenit Kazan a castigat Liga Campionilor la volei masculin Zenit Kazan din Rusia a câştigat Liga Campionilor la volei masculin, învingând-o în finala disputată la Berlin pe Asseco Resovia Rzeszów din Polonia. Ruşii au câştigat clar finala, impunându-se cu scorul de 3-0 (25-22, 25-23, 25-21). Formaţia antrenată de Vladimir Alekno a mai câştigat trofeul Ligii Campionilor în 2008 și 2012. Zenit Kazan – Asseco Resovia 3-0 (25-22, 25-23, 25-21) Zenit Kazan: Kobzar (2), Mihailov (13), Leon (18), Sivojelez (1), Apalikov (5), Așcev (5), Salparov, Marouflakrani, Poletaev, Anderson (13). Antrenor: Vladimir Alekno. Asseco Resovia Rzeszów: Drzyzga (2), Schoeps (13), Pencev (3), Ivovic (5), Nowakowski (9), Holmes (4), Ignaczak, Zurek, Lotman, Konarski, Buszek …

Citeşte mai mult »

România, ciuca bătăilor în preliminarii

Naţionala de volei masculin a României a fost învinsă, sâmbătă, la turneul din Grecia, de reprezentativa similară a Muntenegrului, scor 3-0, în cea de-a treia partidă din grupa D a preliminariilor CE din 2013. Scorul pe seturi a fost 25-21, 25-20 şi 25-16, după 78 minute de joc. Tricolorii se află la al treilea eşec în cadrul turneului elen, primele două fiind înregistrate în faţa gazdelor, cu 2-3 şi în disputa cu Finlanda, 0-3. Al doilea şi ultimul turneu al grupei D va fi găzduit de Finlanda. Câştigătoarea grupei se va califica la turneul final, iar echipa de pe locul secund va susţine meci de baraj tur-retur (între 17-29, respectiv …