Acasa / Sport / Tenis / Masculin / Roger Federer stabileste un nou record

Roger Federer stabileste un nou record

Dupa cum era de asteptat, elvetianul Roger Federer a castigat prima editie a turneului de la Istanbul, acesta invingandu-l in finala pe uruguayanul Pablo Cuevas cu scorul de 6-3; 7-6 (13-11). Este titlul cu numarul 85 din cariera elvetianului.

Cu aceasta ocazie, Roger Federer stabileste un nou record, Turcia fiind a 19-a tara in care fostul lider mondial se impune. De asemenea, elvetianul “a spart gheata” dupa 3 ani, acesta fiind primul turneu pe zgura pe care il castiga in aceasta perioada. Ultima astfel de competitie a castigat-o in Madrid, in 2012. In finala contra lui Cuevas, Federer a reusit breakul in setul secund la scorul de 3-3, uruguayanul ripostand insa cu un rebreak. Elvetianul a beneficiat de nu mai putin de 5 mingi de break, toate in tie-break.

Federer a declarat dupa partida ca a fost o placere sa joace la Istanbul si nici nu e de mirare asta, avand in vedere ca aici are foarte multi fani, chiar mai multi decat se astepta. Acesta a adaugat, totodata, ca uruguayanul Cuevas merita sa castige setul secund, iar meciul sa se incheie in decisiv, relateaza thelocal.ch. A fost cel de-al treilea turneu castigat de elvetian, dupa cele de la Brisbane si Dubai.

Citeşte şi

Australian Open: Serena Williams a eliminat-o pe Sharapova

Australian Open – sferturi: Serena Williams a eliminat-o pe Maria Sharapova Serena Williams (locul 1 …