Acasa / stiri sport online / Auto / Moto / Auto / Nico Rosberg se impune in Marele Premiu al Spaniei

Nico Rosberg se impune in Marele Premiu al Spaniei

In cea de-a cincea etapa a editiei 2015 a Campionatului Mondial de Formula 1 si, totodata, prima in Europa, germanul Rosberg castiga, dupa ce a fost la conducere intreaga cursa, mai putin in tururile in care a intrat la boxe.

Nico Rosberg se impune in Marele Premiu al Spaniei, urmat fiind la 12 secunde de coechiperul sau de la Mercedes, Lewis Hamilton. Podiumul a fost completat de neamtul Sebastian Vettel, de la Ferrari, care a sosit la 40 secunde de conationalul sau. O lupta stransa am avut pentru locul 4, Vatteri Bottas reusind sa-i tina piept cu succes lui Kimi Raikkonen. In puncte au mai intrat Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Romain Grosjean, Carlos Sainz jr si Daniil Kvyat.

Dupa ce cursa trecuta, britanicul Jenson Button, de la McLaren, nu a reusit sa porneasca de pe grila de start, acum coechipierul sau, ibericul Fernando Alonso, a abandonat din cauza unor probleme cu franele, in vreme ce Button a terminat abia pe 16. Cei de la McLaren arata astfel ca nu au gasit formula castigatoare nici in acest sezon.

Revenind la Nico Rosberg, aceasta este prima sa victorie in 2015 si a noua in cariera, dupa cum aflam de la statsf1.com. Tot de aici aflam ca Sebastian Vettel a realizat al 70-lea podium al carierei. Ca sa va dati seama de dominarea Mercedes, sa spunem ca aceasta a fost a 24-a cursa consecutiva in care un monopost al acestui team a plecat din pole position. Peste doua saptamani vom avea cursa stradala de la Monte Carlo, acolo unde indemanarea va juca un rol crucial.