Acasa / stiri sport online / Tenis / Masculin / Nadal a suferit a doua înfrângere la Roland Garros din 2005 încoace!

Nadal a suferit a doua înfrângere la Roland Garros din 2005 încoace!

Roland Garros nu-l mai recunoaște de rege. Din 2005, a adunat nouă titluri. Până azi, pierduse un singur meci pe zgura pariziană, în 2009, în semifinale, la suedezul Robin Soderling. Atunci a fost accidentat. Acum, neputincios.

Steaua lui Rafa Nadal (29 de ani) este în cădere, genunchii nu-l mai ascultă. Al 6-lea favorit a pierdut azi, în sferturile de finală, la Paris, în fața liderului mondial Novak Djokovici (28 de ani), cel care l-a bătut în 2015 pe unde l-a prins, fie pe zgură, fie pe suprafețe rapide.

A fost un 7-5, 6-3, 6-1 fără comentarii. Nadal a provocat milă, nefiind în niciun moment în partidă. Djokovici l-a umilit!

French Open tennis tournament at Roland Garros

Setul 2 a fost controlat încă din start de către Djokovici, căruia i-au trebuit numai 46 de minute pentru un 6-3 convingător.

Setul 3 a fost un chin pentru Rafa, care a fost condus, la fel ca și în prima manșă, cu 4-0. Doar 33 de minute, pentru un 6-1 încheiat de spaniol cu o dublă greșeală.