Liga 1 – Etapa a 12-a: Astra Giurgiu a revenit pe primul loc

0
5
Liga 1 - Etapa a 12-a: Astra Giurgiu a revenit pe primul loc

Astra Giurgiu s-a impus cu scorul de 1-0 (1-0) în meciul disputat pe stadionul “Marin Anastasovici” cu FC Botoşani, în etapa a 12-a a Ligii 1.

Golul “dracilor negri” a fost marcat de atacantul Denis Alibec, în minutul 15, din penalty.

În urma acestui succes Astra Giurgiu a revenit pe primul loc în clasament, având un punct în plus faţă de FC Viitorul.

Marius Șumudică:Am jucat prost, bine nu spun că nu meritam să câștigăm, dar a fost un gol venit foarte repede, apoi inferioritate numerică și am crezut că le vom da șapte. Fiecare a făcut ce a vrut pe teren. Dar, astea sunt chestiuni pe care le vom discuta în vestiar. Nu vă spun dacă s-au plătit sau nu salariile. Eu sunt antrenor, am obținut o victorie cum am obținut-o, suntem pe primul loc și dacă am ajuns aici neplătiți cu atât mai mult este meritul nostru“.

Cornel Şfaiţer:E trist când istoria unui meci e scrisă în primele minute de un arbitru. Nu am de ce să fiu supărat pe băieţi şi sunt convins că dacă acest meci s-ar fi jucat 11 la 11, nu ar fi câştigat Astra. Când pierzi cel mai bun jucător al tău şi când, cu câteva minute înainte, un adversar cu greutate nu este eliminat, nu ai cum să mai vorbeşti de şanse egale. Noi am vrut să avem doar şanse egale din primul minut cu Astra. Din păcate, Popa ne-a refuzat această posibilitate“.

Astra Giurgiu: Lung jr. – Queiros, Oros, Găman, Junior Morais – Lovin (Teixeira ’68), Boldrin – Enache, Boubacar (Budescu ’53), De Amorim (Dandea ’78) – Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.

FC Botoşani: Iliev – Patache, Plămadă, Miron, Dimitrov (Popovici ’36) – Cucu, Cabrera – Martinus (Fulop ’27), Vaşvari, Batin – D. Roman (Ivanovici ’68). Antrenor: Mugur Cornăţeanu.

Arbitru: Cătălin Popa