Acasa / stiri sport online / Sporturi / Gimnastica / Larisa Iordache, vicecampioană mondială și la sol

Larisa Iordache, vicecampioană mondială și la sol

O nouă performanţă extraordinară pentru România la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Nanning (China). Larisa Iordache a câştigat medalia de argint înfinala de la sol, evoluţia ei fiind notată cu 14,800 .

Iordache a încheiat competiţia după Simone Biles (SUA, 15,333). Podiumul a fost completat de Aliya Mustafina (Rusia, 14,733).

Aceasta este cea de-a doua medalie a ţării noastre la competiţia de la Nanning, China.

Tot duminică, în finala la bârnă, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 după ce a căzut de pe aparat.

Lotul feminin de gimnastică al României participă la această întrecere fără cuplul de antrenori Octavian Belu – Mariana Bitang.