Acasa / Sport / Sporturi / Gimnastica / Larisa Iordache va lupta pentru medalii la toate aparatele

Larisa Iordache va lupta pentru medalii la toate aparatele

Echipa de senioare a României s-a calificat în finala CE de gimnastică de la Sofia cu al doilea rezultat. La Sofia s-a încheiat întrecerea din a 4-a subdiviziune a calificărilor din cadrul Campionatului European de gimnastică senioare.

Echipa României a ocupat locul 2, cu 171,130 puncte, după Marea Britanie (172,147p), dar înaintea Rusiei (170,621p). Ieri, echipa de junioare a României a cucerit medalia de bronz.

În continuare s-au clasat Italia 166,928p, Germania 166,695p, Elveția 163,663p, Belgia 162,630p şi Spania 162,271. Finala pe echipă este programată sâmbătă, 17 mai, de la ora 15.00.

În finalele pe aparate, care vor avea loc duminică, 18 mai, după-amiază, România va fi reprezentată în toate cele patru de Larisa Iordache, la sol intrând şi Diana Bulimar.