Acasa / Sport / Sporturi / Atletism / Kandie a stabilit un nou record pe vechiul traseu al maratonului

Kandie a stabilit un nou record pe vechiul traseu al maratonului

Felix Kipchirchir Kandie a câștigat astăzi a 32-a ediție a maratonului de la Atena (Grecia), competiție la care au laut startul 13.000 de participanți provenind din peste 120 de țări.

Kenianul a stabilit un nou record pe istoricul parcurs al maratonului de la Atena, deținut de Stefano Baldini (2h10’55″), de la Jocurile Olimpice din 2004. Kandie a terminat cursa după 2 ore, 10 minute și 37 secunde.

În spatele lui a terminat conaționalul Raymond Kimutai Bett (2h12’34″). Locul 3 i-a revenit lui Josphat Kiptanui Chobei, în 2:15:38, cu 13 secunde de avans în fața lui Julius Kiplagat Korir.