Acasa / Sport / Fotbal / Finala Cupei României: CFR Cluj – Dinamo 2-2, 5-4p

Finala Cupei României: CFR Cluj – Dinamo 2-2, 5-4p

Finala Cupei României: CFR Cluj - Dinamo 2-2, 5-4p

CFR Cluj a câştigat Cupa României, după ce a învins-o, în finală, la București pe Arena Națională, pe Dinamo cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de departajare. După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2. “Alb-roşii” au condus la pauză cu 2-0, datorită golurilor marcate de Eddy Harlem Gnohéré (23 penalty) şi Eric Bicfalvi (35). “Alb-vişinii” au reuşit să reducă din handicap în minutul 47, prin Juan Carlos Ruiz şi să egaleze în minutul 89 prin golul înscris de Cristian López. În cele două reprize de prelungire nu s-a mai înscris, astfel că s-a ajuns la loviturile de la 11 metri.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Eric Bicfalvi 1-0 (gol), Cristian López 1-1 (gol), Eddy Harlem Gnohéré 2-1 (gol), Tiago Lopes 2-2 (gol), Paul Anton 3-2 (gol), Leo Beleck 3-3 (gol), Valentin Lazăr 4-3 (gol), Davide Petrucci 4-4 (gol), Dorin Rotariu 4-4 (ratare – apără Alexandru Marc), Juan Carlos Real Ruiz 4-5 (gol)

• António Conceição:Este un moment fericit pentru echipa mea, pentru suporterii noștri care au făcut un efort și au venit în număr mare la București. Cu ajutorul băieților am reușit să câștigăm Cupa României. Suntem foarte fericiți, am muncit, am avut atitudine și determinare, chiar dacă la pauză eram conduși cu 2-0. Nu ne-a fost ușor, au fost emoții foarte mari, dar am reușit prin munca și atitudinea băieților să întoarcem rezultatul. Acest joc a avut calitate pentru o finală de Cupa României“.
  • Mircea Rednic:Noi supărați și triști suntem de vreo zece zile. Acum suntem supărați pentru că am pierdut un meci pe care l-am avut în mână. În prelungiri am avut probleme musculare și îi înțeleg pe jucători, chiar îi felicit pentru felul cum au jucat acest meci. Nu e ușor, pentru că se știe ce s-a întâmplat (decesul lui Patrick Ekeng). Iar la loviturile de departajare depinde de inspirația sau neinspirația jucătorului. Ei au înscris de 5 ori, noi de 4 ori, pentru că Marc a reușit să apere șutul lui Rotariu și așa am pierdut finala. Ce m-a deranjat e că le-am arătat jucătorilor penalty-uri din meciurile celor de la CFR și Marc se aruncă numai în partea stângă… iar Rotariu a tras în stânga“.

Dinamo: Černiauskas – Hanca (73 Marc), Puljić, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palić (83 Nedelcearu), Kortzorg (75 V. Lazăr) – Gnohéré. Antrenor: Mircea Rednic.

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora (cpt) – Gomelt (46López), Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakoliš, Bud (59 Beleck), Nouvier (80 Vítor Bruno). Antrenor: António Conceição.

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad)

13221297_10207317864679816_1931665741044452906_o

13235162_10207317864559813_87397239215003077_o

13235222_10207317864519812_541083847500504230_o

Citeşte şi

Emirates Club – Al Wasl (EAU, Premier League), 22.01.2018

Luni, 22.01.2018, cu incepere de la ora 17:45, pe stadionul Emirates Club Stadium din Ras …