FCSB – Sepsi (Romania, Liga 1), 25.02.2018

0
10

Duminica, 25.02.2018, cu incepere de la ora 20:45, pe Arena Nationala din Bucuresti, va avea loc partida FCSB – Sepsi din Liga 1. E un meci in care FCSB vine obosita, dupa partida de la Roma, cu Lazio si cu un moral la pamant, dupa infrangerea fara drept de apel administrata de jucatorii italieni.

FCSB ocupa in prezent locul 2 din Liga 1, cu 52 de puncte dupa 25 de etape si se afla la 4 puncte distanta de lidera CFR Cluj. FCSB, in campionat, are o serie de 6 meciuri in care a obtinut 4 victorii si 2 egaluri. In ultima etapa, FCSB a obtinut un egal spectaculos, 2-2 cu rivala sa din toate timpurile, Dinamo Bucuresti, echipa de pe locul 8. FCSB a revenit de la 0-2, dand lovitura pe final, in minutele de prelungire. FCSB are un parcurs destul de bun in meciurile disputate pe teren propriu, inregistrand 8 victorii, 4 egaluri si nicio infrangere. Pentru meciul de duminica, antrenorul Nicolae Dica nu va putea conta pe Denis Alibec, in continuare accidentat, cu probleme musculare.

Sepsi este echipa de pe locul 12, din cele 14 competitoare ale primei ligi si se afla la 8 puncte in fata ocupantei ultimului loc, Juventus Bucuresti. De mentionat ca Sepsi se afla intr-o serie de 2 victorii, 1 egal si 4 infrangeri. Etapa trecuta, echipa antrenata de Eugen Neagoe a reusit doar un egal, 1-1, pe teren propriu, contra Concordiei Chiajna, echipa de pe locul 11. In meciurile din deplasare, Sepsi a avut un parcurs slab pana acum, strangand doar 1 victorie, 1 egal si  nu mai putin de 10 infrangeri. Pentru meciul de duminica seara, de la echipa oaspete va absenta doar Marko Simonovski, accidentat.

FCSB si Sepsi s-au mai intalnit doar o singura data pana acum, in turul acestui campionat, cand FCSB s-a impus clar, cu 4-0, pe teren advers. Paradoxal, poate, dar ne asteptam la un meci mult mai echilibrat de aceasta data, intrucat FCSB vine dupa deplasarea grea de la Roma si dupa un 1-5, care a afectat moralul tuturor jucatorilor si chiar si pe cel al conducerii. Chiar daca o victorie a FCSB-ului e previzibila si de aceasta data, probabil ca jucatorii lui Nicolae Dica nu vor mai face un scor fluviu. Se va juca economicos, intrucat dupa acest meci, se intra in fazele finale ale campionatului, unde FCSB va intalni adversari mult mai complicati decat Sepsi. In plus, FCSB va intalni la mijlocul saptamanii urmatoare una din cele mai bune echipe din liga a 2-a, Hermannstadt, intr-un meci contand pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei. In meciurile de acasa ale FCSB-ului, doar in 3 partide din 12 s-au inregistrat mai mult de 3 goluri pe tabela, in timp ce doar 1 din meciurile lui Sepsi din deplasare s-a terminat peste acest prag. Vom paria asadar ca in partida de duminica seara nu se vor inscrie mai mult de 3 goluri, mizand pe oboseala fizica si psihica a jucatorilor gazda.

Pronostic FCSB – Sepsi: sub 3.5 goluri

Statistica pe luna februarie: 12W – 1V – 9L

Statistica generala: 26W – 1V – 15L