Acasa / Sport / Fotbal / Europa League: Rezultatele din prima etapă a grupelor

Europa League: Rezultatele din prima etapă a grupelor

Europa League: Rezultatele din prima etapă a grupelor


Europa League: Rezultatele din prima etapă a grupelor


Aseară s-a disputat prima etapă din Europa League, sezonul 2015-2016. Au fost câteva surprize mari, Sporting Lisabona, Fenerbahce Istanbul şi ACF Fiorentina fiind învinse pe teren propriu. Portarul Ciprian Tătărușanu şi fundașul Vlad Chiricheș au fost pe banca de rezerve la Fiorentina şi Napoli, în timp ce Dorin Goian și Ștefan Radu au fost căpitani la Asteras Tripolis și la Lazio Roma, iar Alexandru Neacșa a fost titular la Dinamo Minsk. George Florescu nu s-a aflat în lotul echipei Qabala, iar Alexandru Vlad nu a fost convocat la Dnepr.

Rezultate înregistrate în prima etapă a grupelor Europa League:

Grupa A
Fenerbahce Istanbul (Turcia) – Molde FK (Norvegia) 1-3
Au marcat: Nani ’42 / Hoiland ’36 (penalty), Elyounoussi ’53, Linnes ’60
Ajax Amsterdam (Olanda) – Celtic Glasgow (Scoţia) 2-2
Au marcat: Fischer ’25, Schone ’84 / Bitton ‘8, Lustig ’42

Grupa B
Girondins Bordeaux (Franţa) – FC Liverpool (Anglia) 1-1
Au marcat: Jussie ’81 / Lallana ’65
FC Sion (Elveţia) – Rubin Kazan (Rusia) 2-1
Au marcat: Konate ’11, ’82 / Kanunnikov ’65

Grupa C
Qabala FK (Azerbaidjan) – PAOK Salonic (Grecia) 0-0
Borussia Dortmund (Germania) – FC Krasnodar (Rusia) 2-1
Au marcat: Ginter ’45+1, Park Joo Ho ’90+3 / Mamaev ’12

Grupa D
FC Midtjylland (Danemarca) – Legia Varşovia (Polonia) 1-0
A marcat: Kucharczyk ’60 (autogol)
SSC Napoli (Italia) – FC Bruges (Belgia) 5-0
Au marcat: Callejon ‘5, ’77, Mertens ’19, ’25, Hamsik ’53

Grupa E
Rapid Viena (Austria) – Villarreal (Spania) 2-1
Au marcat: Schwab ’50, S. Hofmann ’53 (penalty) / Baptistao ’45
Viktoria Plzen (Cehia) – Dinamo Minsk (Belarus) 2-0
Au marcat: Horava ’36, Petrzela ’75

Grupa F
Slovan Liberec (Cehia) – Sporting Braga (Portugalia) 0-1
A marcat: Rafa Silva ’60
FC Groningen (Olanda) – Olympique Marseille (Franţa) 0-3
Au marcat: N’Koudou ’25, Ocampos ’39, Alessandrini ’61

Grupa G
Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – Lazio Roma (Italia) 1-1
Au marcat: Selezniov ’90+4 / Milinkovici-Savici ’34
AS Saint-Etienne (Franţa) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 2-2
Au marcat: Berici ‘4, Roux ’87 (penalty) / Mikkelsen ’16, Svensson ’79

Grupa H
Sporting Lisabona (Portugalia) – Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-3
Au marcat: Montero ’50 / Samedov ’12, ’56, Niasse ’65
KF Skenderbeu (Albania) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 0-1
A marcat: Sosa ’28

Grupa I
AC Fiorentina (Italia) – FC Basel (Elveţia) 1-2
Au marcat: Kalinici ‘4 / Bjarnason ’71, Elneny ’79
Lech Poznan (Polonia) – Belenenses Lisabona (Portugalia) 0-0

Grupa J
Anderlecht Bruxelles (Belgia) – AS Monaco (Franţa) 1-1
Au marcat: Gillet ’11 / L. Traore ’85
Tottenham Hotspur (Anglia) – FK Qarabag (Azerbaidjan) 3-1
Au marcat: Heung-Min Son ’28, ’30, Lamela ’86 / Richard Almeida ‘7 (penalty)

Grupa K
APOEL Nicosia (Cipru) – Schalke 04 (Germania) 0-3
Au marcat: Matip ’28, Huntelaar ’35, ’71
Asteras Tripolis (Grecia) – Sparta Praga (Cehia) 1-1
Au marcat: Mazza ‘2 / Lafata ’56

Grupa L
Partizan Belgrad (Serbia) – AZ Alkmaar (Olanda) 3-2
Au marcat: Oumaru ’11, ’40, A. Zivkovici ’89 / Van der Linden ’34, Henriksen ’90+3
Athletic Bilbao (Spania) – FC Augsburg (Germania) 3-1
Au marcat: Aduriz ’55, ’66, Susaeta ’90 / Halil Altintop ’15.

Citeşte şi

Pandurii Târgu-Jiu vs Gaz Metan Mediaş - Echipe probabile şi pronosticuri

Pandurii Târgu-Jiu vs Gaz Metan Mediaş – Echipe probabile şi pronosticuri

Pandurii Târgu-Jiu vs Gaz Metan Mediaş – Echipe probabile şi pronosticuri Pandurii Târgu-Jiu Flavius Stoican …