Acasa / Sport / Tenis / Cupa Davis / CUPA DAVIS: România se menține în Grupa I Euro-Africană. Adrian Ungur a adus punctul victoriei

ROMÂNIA – SUEDIA 3-1

VINERI
ADRIAN UNGUR – Christian Lindell 5-7, 6-7 (2-7), 4-6
MARIUS COPIL – Elias Ymer 6-2, 6-3, 6-2

SÂMBĂTĂ
HORIA TECĂU / FLORIN MERGEA – Isak Arvidsson / Johan Brunstrom 7-6 (2), 7-6 (5), 6-3

DUMINICĂ
ADRIAN UNGUR – Elias Ymer 3-6, 6-4, 7-6 (4), 6-3
Marius Copil – Christian Lindell

Cu scorul de 3-1, România a bătut Suedia în Cupa Davis și se menține în Grupa I Euro-Africană, anticamera Grupei Mondiale.

Punctul victoriei a fost adus de către Adrian Ungur, ajuns prima rachetă, după retragerea lui Victor Hănescu.

Ginerele lui Ilie Balaci a pierdut un set în fața lui Elias Ymer, 18 ani și locul 244 ATP.

Finala Cupei Mondiale se va disputa între Franța și Elveția. Franța a trecut de Cehia, iar Elveția – de Italia.

REACȚII

ADRIAN UNGUR, prima rachetă a României

”Este victoria noastră, eram ultima care nu adusese niciun punct. Am avut puține emoții, am intrat foarte crispat. Eram foarte lent. Mulțumesc publicul, care m-a ajutat. A fost o coincidență că am câștigat cu Halep în tribună. Scurta este una dintre armeel mele. Publicul m-a ajtuat foarte mult, mai ales în tie-break-ul setului trei. Acolo s-a schimbat soarta meciului, adversarul a avut 4-3 în tie-break!”.

ANDREI PAVEL, căpitan nejucator

”A fost un moment foarte dificil. Adrian a luptat foarte mult astăzi, după ce în primul meci a simțit presiunea. A fost un meci important, pentru noi, dar și pentru el, pentru încrederea lui. I-am spus tot că suntem cu el. I-am cerut să lupte, să joace pentru România. Momentul-cheie a fost setul doi și tie-break-ul. Adrian, ca joc, este peste ambii de la suedezi. A luptat cu el. Atmosfera a fost superbă. Stadionul – aproape plin!”