EURO/România – Polonia 24-19, dar venim acasa! Am terminat turneul pe locul 9!

26

CAMPIONATUL EUROPEAN

ROMÂNIA – POLONIA 24-19 (11-9) / LIVE

România a câștigat astă-seară, 23-19, cu Polonia, după un meci condus de la un capăt la altul!

România a avut avans mai tot timpul.

O singură perioadă am suferit, în startul reprizei secunde, când, după ce am condus cu 11-9, scorul s-a răsturnat, devenind 12-11, deși am avut superioritate numerică.

În prima repriză, interul Cristina Neagu, vedeta echipei noastre, a marcat 7 goluri dintre cele 11 reușite de România.

Tricolorele au pornit ca din pușcă și au condus cu 5-0.

România a cîştigat meciul cu Polonia, dar depindea de rezultatele celorlalte meciuri, pentru a putea termina pe locul 3 în grupă. Spania a cîştigat meciul cu Danemarca, scor 29-22, iar Ungaria a învins pe Norvegia cu scorul de 29-25 şi a terminat grupa pe locul trei, urmînd a juca meciul pentru locurile 5-6. România se intoarce acasa, terminand competitia pe locul 9!